A tiltakozás a demokrácia egyik legfontosabb eszköze. Az utcára vonulás megváltoztathatja a törvényeket, megbuktathat egy elnököt, és megváltoztathatja egy nemzet sorsát. De ennek mindig ára van.
Néha a kormányok a történelem legsötétebb korszakait akarják cosplayelni, mint példáulLengyelországban 2016-ban, amikor a konzervatív kormány belföldi keresztes hadjáratot hirdetett az abortuszok ellen, és még a vetéléseket is kivizsgálta 2020-ban.
Ez a lépés gigantikus tömegeket mozgósított, és az emberek tömegesen vonultak az utcára, táblákkal és ruhafogasokkal felfegyverkezve, hogy kimutassák dühüket. A nyilvánosság legfontosabb eszköze minden politikai rendszerben a tiltakozás, hogy ellenszert találjon a kormányzati ostobaságra. Így van, az utcára kimenni megváltoztathatja a törvényeket, megbuktathatja az elnököket és átalakíthatja egy nemzet sorsát.
De valójában nem mindig olyan dicsőséges, mint ahogy ez hangzik. Igen, néha kellemesforró leves lehet egy Van Gogh-festményen, de gyakran valóban elég veszélyes és életveszélyes lehet. Nem csak azok között a milliók között, akik az elnyomó kormány ellen tüntettek a Tahrir térenKairóban, Egyiptomban 2011-ben, ahol “A biztonsági erők és a tüntetők közötti erőszakos összecsapások legalább 846 ember halálát és több mint 6000 sérültet eredményeztek”. Nemcsak az Euromaidantüntetéseken az ukrán fővárosban, Kijevben 2014-ben, amelyek azt követelték, hogy Ukrajna ne engedjen az orosz politikai nyomásnak, hanem inkább igazodjon az Európai Unióhoz – ami 108 civil áldozatot követelt, és 18 rendőr meghalt, miután a kormány a hatóságokat a saját népük megtámadására utasította.
A tüntetők elleni erőszak nemcsak az autoriter Fehéroroszországban, nemcsak a küszködő demokráciákban, Grúziában vagy Moldovában, hanem Franciaországban is a játék része, amikor valaki az új nyugdíjreform ellen próbál tiltakozni, ésa francia rohamrendőrség elkapja..
Lázadások, lázadások és népi mozgalmak mindig is jelen voltak az európai történelemben, de csak a tizennyolcszázas években kezdenek olyan formákat ölteni, amilyeneket ma ismerünk, amikor a szakszervezetek megjelennek. Bevezették a kollektív tárgyalásokat a munkaadókkal, és elkezdték befolyásolni a kormányzati döntéseket a munka területén. Tömegmozgalmaiknak köszönhető, hogy a szombat szabadnapos, és hogy bevezették a 40 órás munkahetet. Ez egy különösen feszült folyamat volt, a heti 100 óra feletti munkaidőből kiindulva. De ez nem volt könnyű vívmány. A Nyugat-Európában 1870-ben elterjedt jogi változások megerősítették a szakszervezeti mozgalmat, és aktívabb tiltakozási módok alakultak ki. A nőmozgalom is lendületet vett ebben az időben, és a tömeges tiltakozások teljesen új művészetét fejlesztette ki.
Ma a demokratikus országokban törvények szabályozzák és szabályozzák a tiltakozások elfogadható formáit, a véleményszabadság, az egyesülési szabadság és a szólásszabadság pedig alapvető jog. Azonban nagy eltérések vannak abban, hogy ezek hogyan valósulnak meg – vagy korlátozódnak az egyes kontinenseken.
Vendégek:
Emma Reynolds klímaigazságossági aktivista, aki évek óta dolgozik a CliMates Austria és a Fridays For Future szervezetekkel, és nemzetközi szervezetekkel közösen szervez kampányokat a klíma és a biológiai sokféleség védelméért..
Yana Sliemzinaaz ukrajnai Harkivból dolgozó újságíró és író. A Gwara Media nemzetközi változatának szerkesztője, egy regionális kiadványnak, amely az orosz-ukrán háborúról és a Harkivi terület társadalmi, kulturális és politikai folyamatairól tudósít.
MartinBright az egyetlen olyan vendégünk volt eddig, akiről hivatalos titkok címmel hollywoodi filmet forgattak, nézd meg! Őtöbb mint 30 éve dolgozik újságíróként, volt az Observer belügyi szerkesztője és a New Statesman politikai szerkesztője, jelenleg pedig az Index Censorshipnek dolgozik.
After over 20 years of publishing for free, Eurozine needs your support to get through an exceptionally lean year.
Become a Patron and get exciting perks for your help!
Want to hear a human voice? Listen and subscribe wherever you get your podcasts.
Four months into Trump’s second term and the president’s ICE raids on immigrants, triggering protests in Los Angeles now under troop surveillance, prove that ‘democracy is under assault’. Could a historic courtroom reprimand provide the necessary guidance for a moral reset?
Outrage and moral panic have become driving forces in global politics – but what role should emotions play in democratic governance? On the new episode of Standard Time, researchers examine the influence of moral emotions and their implications for political life.