Čia esu aš, o kur esi tu?

Vienatvė komunikacijos amžiuje

Apie naujas vienatvės formas sociologai rašė jau XX a. pradžioje. Ferdinandas Tönniesas, Émile’is Durkheimas ir Georgas Simmelis vaizdavo staiga iškilusias socialinės dezintegracijos grėsmes, numatydami net galimą anoniminių masių visuomeninės sutarties žlugimą. Jų manymu, naujoji vienatvė – tai mokestis už modernizaciją, sparčiai ardančią tradicijų ir lojalumo ryšius. Maxas Weberis buvo labai susirūpinęs, kad modernybės sukelta įvairių gyvenimo sričių racionalizacija vers žmogų jaustis įkalintą geležiniame narve. Tačiau XXI a. pradžioje regime visai kitokį vaizdą. Vietoj geležinio narvo gavome internetą. Galima net pamanyti, kad šitos naũjosios bendravimo technologijos visiems laikams išvijo vienatvės šmėklą. Internetas – toli gražu ne vien naujus bendravimo būdus atverianti erdvė, jis pats skatina didesnį poreikį, norą, veržimąsi bendrauti. Internetas – tai hibridinis konstruktas, kurį galima apibūdinti trimis aspektais:

a) nauja duomenų/informacijos tvarkyba1 (svarbiausia sąvoka – hipertekstas, o pavyzdys – informacijos paieškos sistema, tokia kaip Google);

b) naujų bendravimo formų radimasis (svarbiausia sąvoka – nauji socialiniai tinklai, o pavyzdžiai – MySpace, Facebook);

c) globalus prieigos formų plitimas (svarbiausios sąvokos – nešiojamieji kompiuteriai ir bevielio jungimosi įrenginiai, didėjanti serverių, terminalų gausa).

Šie trys interneto aspektai yra ne kas kita kaip savarankiškų technologinių išradimų ir konstrukcijų susiliejimo rezultatas.2 “Pats metas suvokti, koks yra skaitmeninės revoliucijos, reiškiančios daug daugiau nei žiniatinklį Web 2.0, mastas”, – rašė Frankas Schirrmacheris laikraštyje Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).3 Į šias principines Franko Schirrmacherio, Stepheno Bakerio ir Sachos Lobo užvestas diskusijas apie internetą, apie galimus antropologinius ir politinius naujos duomenų tvarkybos padarinius aš čia nesivelsiu, sutelksiu dėmesį tik į antrąjį aspektą – tai nauja komunikacijos forma per žiniatinklį Web 2.0. Ši žiniatinklio “karta”, atsiradus naujoms galimybėms interaktyviai bendrauti, iš esmės pakeitė komunikacijos formas. Web 2.0 apibrėžiamas ir kaip visuotinė, standartu pagrįsta integracijos platforma (universal, standard-based integration platform). Svarbiausia čia yra nauja žiniatinklio forma, suteikianti galimybę masiškai bendrauti daugybei žmonių.4 Tai, kas buvo sumanyta kaip karinės (JAV) ir mokslinės (Europos branduolinių tyrimų organizacija – CERN) komunikacijos priemonė, per pastarąjį dešimtmetį tapo globalios komunikacijos erdve.

Technikos revoliucija daro stulbinamą pažangą tada, kai nauda sutampa su poreikiu. Taip nutiko ir internetui. Mobiliosios telekomunikacijos ir internetas dabar yra absoliutūs naujų išradimų ir rinkos strategijų favoritai. Varomoji šios raidos jėga yra ne kas kita, o prigimtinis žmogaus poreikis bendrauti, keistis informacija. Vadinasi, šių technikos naujovių ir didžiulės komercinės jų sėkmės pamatas yra iš esmės antropologinis: žmogus – tai ne tik socialinė būtybė, zoon politicon, bet pirmų pirmiausia bendrauti linkęs padaras. Medijų amžiuje esminiai žmogaus būties klausimai jau yra ne tie įprastiniai “kas aš esu? kuo tapau?” – dabar sakoma: “čia esu aš, o kur esi tu?” Pati komunikacija virto kone svarbiausia egzistencijos forma: rašau žiniatinklyje, vadinasi, esu. Tapatybės pagrindas vis rečiau apibrėžiamas remiantis kultūros, politikos ir religijos požymiais, vietoj jų vis dažniau nurodoma komunikacijos erdvė – tai ypač būdinga Vakarų visuomenėms. Tapatybė randasi ir nyksta per komunikacijos aktą, reiškiasi ir plėtojasi komunikacijos procese.

Kognityvinės evoliucijos teoretikai jau spėjo paaiškinti šios naujos globalinės komunikacijos esmę. Komunikuoti, – sužinome iš jų, – esą išimtinai žmogiška, o būdą, kaip tai vyksta, lemia mūsų neuronų veiklos specifika, nebūdinga gyvūnams. Michaelis Tomasello teigia: “Žmonės vieni kitus identifikuoja tikslingiau nei kiti primatai.” Tai sakydamas jis turi galvoje gebėjimą, kuris būdingas net ir mažiems vaikams, o jo esmė ta, kad visus kitus pasaulio žmones laikome į mus panašiomis būtybėmis. Žmonės geba suvokti kito asmens padėtį, perprasti svetimus ketinimus, perimti kitų požiūrį. Socialinės nuovokos, koordinuoto dėmesio ir komunikacinės gebos pagrindus vaikai gauna jau kūdikystėje – amžiaus tarpsniu nuo 9 iki 15 mėnesių.5 Žmonės – tai būtybės, kurios įstengia mąstyti savo rūšies individų smegenimis, atspėja jų norus, numato reakcijas ir tai padeda prisiderinti prie kitų protingų padarų. Komunikacija remiasi solidžiu pamatu, kurį sudaro tanki panašių intencijų ir tarpusavio prielaidų sampyna, o bendravimo gyvybingumą užtikrina veržimasis prie intersubjektyvybės ir kolektyvinio dalyvavimo, nesvarbu, ar konkrečiais atvejais toms prielaidoms pritariama, ar ne. Šiuolaikiniai neurologijos tyrimai atskleidžia naują žmogaus paveikslą. Anot jų, žmogus yra bendrauti linkusi būtybė, apdovanota “teoriniu protu”, besiorientuojanti į komunikaciją ir įsijaučianti į kito asmens emocinę būseną. Esminis šio žmogaus bruožas yra ne valia siekti galios, o valia bendrauti. Ši “unikali sociokognityvinė geba”, paskatinusi žmones intensyviai bendrauti, “iškilo tik su moderniu homo sapiens” ir, pasak Tomasello, tai pagrindinis požymis, “modernybės žmogų skiriantis nuo premodernybės žmogaus”.6 Atsiradus internetui – taip norėčiau apibendrinti šį skyrelį, – iš prigimties bendrauti linkęs žmogus galiausiai susikūrė erdvę, atitinkančią kūrybines jo galias.

Mano tezė tokia: internetas, tokiu pavidalu, koks yra dabar, sukėlė nuostabų ir neprognozuotą efektą. Pasiūlęs naujas komunikacijos sąlygas, jis išgujo vienatvę, kitaip sakant, iki tol neįsivaizduojamu mastu išsklaidė neigiamą vienatvės ne savo noru graužatį. Aišku, komunikacija dabar jau ne tokia, kaip kitados ją suprato mąstytojai, pavyzdžiui, Karlas Jaspersas, Jürgenas Habermasas ir Niklas Luhmannas. Tad norėdami iš naujo apibrėžti vienatvės ir bendravimo santykį, pirmiausia turime kuo tiksliau apibūdinti struktūrinius komunikacijos pokyčius. Aš tai darau nuosekliai gvildendama tris temas:

1. Komunikacijos programavimas medijose.

2. Draugystės principo universalumas.

3. Ribų tarp bendravimo ir vienatvės pasislinkimas.

Komunikacijos programavimas medijose

Komunikacija internete vyksta ne atsitiktinai, tiesiogiai ir spontaniškai, o naudojantis techninėmis priemonėmis ir laikantis tam tikro formato. Tas formatas – ne baltas popieriaus lakštas, kurį galima individualiai apipavidalinti, o skriptas. Esama labai įvairių formatų, kurie skiriasi techninio programavimo būdais. Čia palieku nuošalėje vien rašytinius formatus, tokius kaip elektroninis paštas ir tinklaraštis – dėmesį sutelksiu į komunikaciją, derinančią raštą, vaizdą ir garsą. Čia rašytinė dalis yra palyginti nedidelė – dažniausiai tai trumpos (arba itin trumpos) žinutės.

MySpace

MySpace yra interneto platforma, skirta menininkams ir tiems, kurie nori jais tapti. Pirmiausia ji kreipiasi į estrados grupes, muzikantus, kino kūrėjus ir komikus. Šio socialinio tinklalapio lankytojams ir naudotojams keliami trys reikalavimai. Pirmas: registruokis dabar ir tapk MySpace bendruomenės nariu. Į tokią interneto bendruomenę gali įstoti tik tas, kuris jau yra susikūręs savo profilį. Todėl pirmąjį interneto komunikacijos įsakymą papildo nuoroda: privalai pats susikurti savo paveikslą!

Kad galėtum susitikti su kitais, turi susigalvoti, kaip atrodysi, turi pasipuošti prieš pasimatymą, – visiškai pagal devizą, kurį skelbė poeto Thomaso Stearnso Elioto garsaus eilėraščio apie vienatvę, neišvengiamą išskydusiame ir beprasmiu tapusiame pasaulyje, protagonistas Alfredas Prufrockas: “Ateis metas, ateis metas paruošti veidą, kad sutiktum veidus, kuriuos sutinki.”77

Kaip susikurti savo profilį MySpace nurodytu formatu, jokių suvaržymų nėra. Tai – vitrinos formatas. Bet šiuo atveju į vitriną dedama ne kokia nors iškamša, o pasirodai pats. Šita matymui ir rodymui sumanyta vitrina patiria didžiulį dirbtinumo spaudimą. Todėl pasidirbtieji profiliai vadinami ne tikraisiais vardais ir pavardėmis, o pravardėmis. Optiškai inscenizuodamas save kaip “menininką”, turi susigalvoti vardą, vaizdą ir individualų minimalistinį moto, kad būtum atpažįstamas. My Space formatas ypač parankus tiems menininkams, kurie nori reklamuoti ir parduoti savo kūrinius. Todėl antras reikalavimas yra toks: įkelk fotografijų ir vaizdo įrašų! Ši komunikacijos forma iš esmės pakeitė laisvą muzikinį inscenizavimą. Menininkai ir grupės, pateikdami savo muziką, į puslapį įtraukia ir pasirodymų grafiką.

Galimam arba didėjančiam fanų klubui suteikiama papildoma galimybė bendrauti tiek su menininkais, tiek jų gerbėjams tarp savęs. Tad trečias reikalavimas skamba taip: pasižiūrėk į profilius ir susirask naujų draugų! Susipažindami su naujų menininkų (grupių) rinka ir komentuodami jų pasirodymus (potencialūs) fanai prisideda prie jų sėkmės. Tas, kuris čia aktyviai reiškiasi, gali tapti fanų bendruomenės nariu, susirasti “naujų draugų”, kurių meninis skonis ir interesai yra panašūs į jo.

Facebook

Šis socialinis tinklas, palyginti su MySpace, yra kur kas tinkamesnis bendrauti dėl paties bendravimo. Šiai erdvei priklauso daugiau kaip 600 milijonų narių, iš jų 14 milijonų yra Vokietijoje. Čia irgi galioja taisyklė prisistatyti pagal formato reikalavimus, bet, skirtingai nuo MySpace tinklo, identifikavimui naudojamas tikras vardas ir pavardė.8

Šiame tinkle tu, užuot sėdėjęs aiškiai apibrėžtoje vitrinoje, pats atveri langą į savo gyvenimą. Socialinis tinklas Facebook, palyginti su kitomis skaitmeninės komunikacijos formomis, siūlo visai kitokias interakcijos galimybes. Tas, kuris su savo profilio aprašu yra įėjęs į sistemą, gali ne tik siuntinėti asmenines žinutes, kaip tą daro elektroniniu paštu, bet ir “plepėti” su adresatais tiesiogiai (online).

Ši kai kam ne visai suprantama tiesioginė interakcija yra viena iš Facebook sėkmės priežasčių. Kita nebloga šio socialinio tinklo inovacija yra visiems nesunkiai suvokiama Pinwall (“siena”) funkcija.

Čia ne tik tu pats, bet ir tavo draugai pateikia nuotraukas, videoklipus ir neilgus tekstus, o visa tai galima komentuoti. Paspaudęs mygtuką Like (“Patinka”) gali be žodžių išreikšti teigiamą savo požiūrį ir pritarimą. O kad savajame Facebook puslapyje nesulauktum nepageidaujamų komentatorių, gali užsidėti vadinamąją stebuklingą kepurę (vok. Tarnkappe), tada vieniems pasidarysi nematomas, nors kiti vis tiek galės tave matyti. Taigi kiekvienas gali reguliuoti ir klasifikuoti, su kuo jis nori bendrauti.

Nustatydamas matomumo pakopas, brėži ir intymumo tarp draugų ribas. Svarbiausia Facebook portale yra skaitmeninė interakcija ir draugystės puoselėjimas, kartu ieškant vis naujų draugų. Simpatijas sustiprina bendri interesai ir pomėgiai. Yra žaidimų ir psichologinių testų, skirtų išsiaiškinti, ar suderinami draugų skoniai, pavyzdžiui, movie compatibility test (“filmų suderinamumo testas”) arba nationality test (“tautybės testas”), kuris turi simboliškai atskleisti iš pirmo žvilgsnio nepastebimus saitus ir bendrumus: “Tos pačios tautybės žmonės mąsto panašiai, todėl kiti neįstengia sekti jų diskusijų. Nustatyk, kokia tikroji tavo kilmė.”

Tinklas Facebook geriausiai veikia kaip virtuali erdvė, skirta užmegzti tikroms draugystėms, kurios pratęsiamos anapus ekrano. Su vienais esi pažįstamas iš anksčiau, su kitais susipažinai ką tik ir nori tą pažintį toliau palaikyti, plėtoti, bet su viena sąlyga – bendravimas turi būti visiškai laisvas, nevaržomas jokių kliūčių, kurių atsiranda susirašinėjant laiškais ar kalbantis telefonu. Ypatingas šios platformos žavesys pasireiškia tuo, kad ji teikia malonumą sukinėtis tarp draugų, su kuriais galima dalytis nuotraukomis, filmais, muzika, ir tuojau pat sulaukti jų atsiliepimų. Interakcija čia neabejotinai svarbesnė už komunikaciją: viskas vyksta žaismingai, ekspromtu ir be didesnių pastangų.

Ši draugų aplinka remia, patvirtina ir pripažįsta kiekvieno tapatybę: “Draugai yra toji publika, kuri liudija egzistencinę tavo sėkmę – tai atspindi jų reakcijos ir jų pačių buvimas.”9

Twitter

Nauju masiško aktyvaus dalyvavimo globalinėje politinėje erdvėje formatu pirmiausia laikytina platforma Twitter. Ši sistema skirta ne interakcijai, o masinei informacijos, turinčios tapti globalinės komunikacijos objektu, sklaidai. Gausinti informaciją ir neribotai skleisti ją pasauliniu mastu leidžia individualus žinučių pobūdis. Vienam tekstui skiriama iki 140 simbolių, vadinasi, čia esama panašaus ribojimo kaip SMS telefoninėje komunikacijoje. Twitter rūšiuoja bendravimą pagal temas. Platforma, orientuota į naujienas ir žinias, populiarindama atskiras temas, per rekordiškai trumpą laiką sukuria ir paskleidžia lozungus, taiklius apibūdinimus (pvz., Stasi 2.0, Zensursula10). Aptariamosios temos pažymimos specialiu ženklu (#hashtag), o tos, kurios sulaukia ypač daug komentarų ir atsiliepimų, automatiškai atsiduria visuotinio dėmesio centre. Globalumą šiam formatui suteikė galimybė veikti mobiliųjų telefonų ir interneto sandūroje – komercinė mobiliųjų ryšio priemonių sąsajos sėkmė nepaprastai palengvino prieigą prie šių komunikacijos formų, todėl milžiniškai išaugo dalyvių skaičius. Maišto, kilusio Irane po 2009 m. birželio rinkimų, patirtis parodė, kad ši platforma gali veikti kaip informacinė žinių sistema tais atvejais, kai valdžia cenzūruoja komunikacijos kanalus.11

Socialiniai tinklai vis plačiau naudojami ir naujoms kūrybinėms kolektyvinėms akcijomis. Staiga tam tikras skaičius žmonių, pasitelkdami socialines medijas ar elektroninį paštą, susitaria kokioje nors viešoje vietoje surengti trumpą, dažnai neįtikėtiną akciją. Nuomonei, neva “skaitmeniniai disidentai” rankose laiko nekruviną šliaužiančios kontrrevoliucijos ginklą, netrukus buvo lemta žlugti ir tai savaime suprantama, juk “į jų tinklus įsismelkė neįsivaizduojamai pranašesnė valstybės valdžia ir ėmė atvirai bauginti”.12 Nors aktyvus dalyvavimas Twitter tinkle daugeliui siuntėjų gali sukelti problemų dėl duomenų apsaugos, vis dėlto tai yra nauja demokratizacijos medija, suteikianti galimybę viešai reikšti savo nuomonę. Tas, kuris yra įėjęs į sistemą, turi balsą, nors tas balsas skamba tarp neaprėpiamos daugybės kitų šūkaliojimų visame pasaulyje. Twitter sistema, ne taip kaip Facebook, yra orientuota veikiau į kiekybę negu į kokybę.

Prezidentas Barackas Obama laikytinas, ko gero, pirmuoju nuosekliu interneto politiku, kuris sistemiškai naudojasi visomis komunikacijos platformomis (MySpace, Facebook, Twitter). Nors kiekvienas, kuris per Obamos svetainę Twitter įstoja į jo fanų klubą, gali asmeniškai komentuoti jo pasisakymus ir sprendimus, bet vis tiek veikia kartu su 21 tūkstančiu kitų to klubo narių. Televizijos žvaigždės, kaip, pavyzdžiui, Haraldas Schmidtas, turi dešimtis milijonų gerbėjų, bet toji masė irgi nėra nei amorfiška, nei anonimiška, ją sudaro individualūs asmeninio bendravimo aktai, nors šių atomų ir neįmanoma aprėpti dėl jų gausos.

Twitter platforma tiesioginio grįžtamojo ryšio ir aktyvaus bendravimo nenumato – čia svarbiau pasisakyti nei gauti atsakymą. Kitaip tariant, Twitter veikimo kryptis yra žodinis dalyvavimas be tiesioginės interakcijos – tai šansas įsiterpti ir virti tame katile.

Chatroulette

Paminėsiu dar vieną komunikacijos platformą, visiškai priešingą ką tik aptartajai – tai tinklalapis Chatroulette, kurį įkūrė paauglys iš Rusijos Andrejus Ternovskis. Jo sumanytame žaidime jau dalyvauja beveik milijonas žmonių iš viso pasaulio. Prisijungęs prie šio tinklalapio, patenki į platformą, kuri atsitiktiniu būdu tave akimirksniu sujungia su kokiu nors kitu prie sistemos prisijungusiu nepažįstamu asmeniu. Bendraujama per internetinę vaizdo kamerą. Tokį ryšį gavę du žaidimo dalyviai dabar gali plepėti tarsi sėdėtų vienas priešais kitą metro vagone. Šiaip važiuodami metro keleiviai įpratę tylėti, niekam nė į galvą neateitų imti laisvai šnekučiuotis su visiškai nepažįstamu žmogumi, o skaitmeniniame pasaulyje tai labai paprasta.13 Per linksmas sueigas, kur dalyviai bendrauja akivaizdžiai, šio žaidimo pakviestųjų skaičių išplečia nepažįstamieji iš viso pasaulio. Jei šitaip bendraujant partneris atsibosta, galima nuo jo paprasčiausiai atsijungti – tai tokia privilegija, kuri tikrajame gyvenime iki šiol sunkiai įsivaizduojama.

Draugystės principo universalumas

Bendrauti, pasitelkiant skaitmenines komunikacijos priemones, jau tapo įprasta. Tai gyvenimo reikmė, jo turinio dalis, malonus laisvalaikio leidimas, savireklama, svaigalas. Iš internetinio bendravimo dažniausiai tikimasi, kad pavyks susirasti draugų.

Socialiniame MySpace tinkle kiekvienas bendrauja maždaug su penkiais tūkstančiais draugų, kurių niekada nemato, o Facebook tinkle – nuo penkiasdešimties iki penkių šimtų draugų, tiesa, iš jų išskiriamas nedidelis būrelis asmenų, su kuriais susitinkama kasdien. Šie skaičiai verčia abejoti bendravimo kokybe. Tai primena vieną žinomą klasikinės modernybės eilėraštį apie vienatvę:

Atbuko žvilgsnis nuo laiškų daugybės,
Jų įkyrios įgrisusios gausos.
Pasaulyje turiu draugų galybę,
Tačiau tikros draugystės – nė vienos.

Tame nepasitenkinimą keliančio vienodumo fone sunku atskirti grūdus nuo pelų, todėl prasimanoma visokių triukų. Pavyzdžiui, vieni iš savo profilio pašalina gimimo datą, kad niekas nesiuntinėtų “nuoširdžių” sveikinimų ir linkėjimų, kiti savo Facebook puslapyje gimimo datą nurodo, tarkim, 1905-01-01 ir iš sąrašo išmeta tuos “draugus”, kurie nepanorės sveikinti su šia data. Tad šiame pusiau viešame bendravime vis tiek brėžiamos nematomos ribos. Be to, netrūksta vadinamųjų “profesionalių draugų ir draugių”, kurie erzina ir gadina nervus, nes yra pernelyg uolūs ir įkyrūs. Esama ir kitų rimtų priežasčių “draugystėms” riboti.

Kas norės į savo Facebook puslapį darbo metu išsikviesti, pavyzdžiui, tiesioginį viršininką? Vadinasi, šią laisvos komunikacijos erdvę drumsčia profesinė hierarchija. Toje erdvėje atsiveria neribotos galimybės tirti strategines dalyvių nuostatas, vykdyti socialinę kontrolę ir įvairiausią žvalgybą.

Interkomunikacija buria draugų pasaulį. O nesutarimai, matyt, sprendžiami kitur ir kitaip. Gaunama daugybė “pasiūlymų draugauti” ir jų negalima ignoruoti, nes bus pažeistas “internetinis etiketas”. Anot Carlo Schmitto, politinį pasaulį struktūruoja draugo ir priešininko perskyra, o interkomunikacijos erdvė yra universalios draugystės rojus. Internete asociacija puoselėjama be disociacijos – tai draugų pasaulis, kuriame nėra priešų.14 Struktūrinis draugystės atitikmuo yra buvimas tinkle – žiniatinklis Web 2.0 remiasi šia vienintele monotoniška operacija.

Ar pateikdami šiuos duomenis jau apibūdinome operacinę pasaulio visuomenę, apie kurią kalbėjo sociologai futuristai? Socialinis tinklas Facebook remia ir padeda užmegzti draugystes ne išsyk tiesiogiai su visa žmonija, o iš pradžių tik jausmų ir malonumų srityse. Šios komunikacijos sistemos, kuri plinta globaliai ir nepaliaujamai, pamatas yra žmogaus prigimčiai būdingos emocijos: smalsumas, noras išgirsti, pamatyti ir patirti. Žmonės mėgsta būti kartu, jie nori sulaukti dėmesio, bendrauti, dalytis įdomybėmis. Visa tai, įdėmiau įsižiūrėjus, yra ne šiaip laisvalaikio malonumas, o esminiai gyvenimo bruožai. Iškristi iš šios erdvės daugeliui reikštų socialinę pražūtį. Facebook įkūrėjas Marcas Zuckerbergas ne kartą yra pabrėžęs šią pagrindinę socialumo funkciją. Jis norėtų “pasaulį daryti atviresnį ir plėtoti ryšius”, o skatindamas draugiškus santykius tarp susipriešinusių politinių grupuočių viliasi prisidėsiąs prie taikos pasaulyje: “Nelengva šauti į tą, su kuriuo bendrauji asmeniškai, sunkiau neapkęsti to, kurio vaikų nuotraukas esi matęs.”15

Ar Facebook tinklui iš tikrųjų pavyks sustiprinti taiką pasaulyje, parodys ateitis. Bet kad tas socialinis tinklas esmingai didina vartojimą ir apyvartą, aišku jau dabar. Facebook kapitalas vertinamas maždaug 50 milijardų dolerių. Vienas Amerikos bankas 2011 m. pradžioje į Facebook investavo 500 milijonų dolerių. Zuckerbergas per naktį pralobo dvigubai, bet ir veikimo laisvę teko perleisti verslui. Pirminę socialinę veiklą nuo atviros komercijos skiriančią šešėlinę liniją tinklo įkūrėjas peržengė jau 2008 m., kai Facebook buvo susietas su visu internetu.16 Dėl to įvyko metamorfozė, lydima sunkių padarinių, – draugai tapo klientais. Paspaudus mygtuką “Patinka” – spragtelėjimas, kuriuo internete išreiškiamas pasitenkinimas bet kokiais jo produktais, – Facebook profiliai automatiškai paverčiami potencialių pirkėjų profiliais: tinklo dalyviai ima siūlyti vieni kitiems prekes, o tai savo ruožtu suteikia galimybę drąsiau brukti atitinkamą reklamą. Nesvarbu, ar toji daugybė draugų nori to, ar ne, ar jie pastebi tai, ar ne, bet naujoji jungtis su internetu lėmė, kad Facebook visiškai įsiliejo į pasaulio vartotojų visuomenę. Pernelyg skubotas Zuckerbergo sprendimas, esą privačios sferos epocha jau baigėsi, sėkmingai veikusį Facebook tinklą įstūmė į gilią krizę. Šio tinklo sėkmę lėmė ne nevaldomas žmonių noras pasirodyti ir ne vartojimo aistra, o sumanus įvairių intymumo laipsnių numatymas. Nesaugumas ir tikimybė, kad bus braunamasi į Facebook naudotojų profilius, kelia pavojų šiai trapiai struktūrai, kuri iš socialinės komunikacijos virsta patogia priemone, leidžiančia strateginę informaciją “nutekinti” pašaliniams.17

Grįžkime prie draugystės temos. Jei bandysime išsiaiškinti, kaip draugystė suprantama šiame tinkle, pakaks užmesti akį į nuostatas, pateikiamas viename asmenų dermės teste. Tik paskutinis iš septynių punktų mini tokias kategorijas kaip “pasitikėjimas” ir “paguoda sunkią valandą”. Kiek galiu spręsti, remdamasi savo palyginti paviršutinišku tų dalykų išmanymu, Facebook komunikacijai ši sritis nėra svarbi. Vadinasi, jei realiame gyvenime turite problemų, jas aptarti ir spręsti reikės kitur, o ne Facebook puslapiuose.18

Ribų tarp bendravimo ir vienatvės pasislinkimas

Naujomis elektroninės komunikacijos sąlygomis niekas nebegali būti iš tikrųjų vienišas. Kiekvienas, kuriam atrodo, kad aplinka nekreipia į jį dėmesio, todėl jaučiasi jos atstumtas, pokalbio partnerį lengvai ras internete. Atėjo puikūs laikai visokio plauko keistuoliams, užkietėjusiems viengungiams, pamišėliams, vėploms ir visiems kitiems, nesvarbu, kaip tie individualistai ir pavieniai kovotojai save vadintų. Tai pasakytina ir apie rafinuotas psichikos iškrypimo formas: net, ko gero, vienintelis pasaulyje asmuo, norintis, kad jį suvartotų maistui kitas žmogėnas, internete neabejotinai ras partnerį. Palikę nuošalėje tokius kraštutinius atvejus, galėsime teigti, kad, atsiradus internetinei komunikacijai, gerokai sumažėjo spaudimas socialiai prisitaikyti per prievartą, o visokių nepritapėlių įvaizdis labai pagerėjo.

Tačiau vienatvės problema ir mūsų laikais neišnyko, nepaisant milžiniškai išaugusio bendrauti geidžiančiųjų ir bendraujančiųjų skaičiaus. Internetas atvėrė naujas neribotas galimybes bendrauti ir suteikė erdvę naujoms socialinėms grupėms burtis, bet kartu atsirado nemažai naujų vienatvės formų. Iki tol neregėta vienišumo forma yra žudikiškai nusiteikusio pamišėlio tipas, pastaraisiais dešimtmečiais pradėjęs kelti didelį nerimą mokykloms ir kolegijoms. Nusivylęs vienišius griebiasi smurto prieš tuos, kurie išstūmė jį iš savo aplinkos. Jo nevilties dėl neišsipildžiusio troškimo socialiai integruotis, būti pripažintam bendraamžių neįstengia numaldyti ir virtualios socializacijos galimybė. Nuoskaudos, susikaupusios atstumtojo sieloje, pratrūksta pykčiu ir agresija. Smurtinės iškrovos scenarijų jis randa taip pat skaitmeninėje erdvėje – tokių “veiksmo planų” ypač gausu kompiuteriniuose žaidimuose su privalomu visus nugalinčio ginkluoto šaulio įvaizdžiu.

Aptardami naujas vienatvės formas, turėtume ypatingą dėmesį kreipti į tas amžiaus grupes, kurios sudaro didžiausią šio komunikacijos būdo naudotojų dalį. Internetinio bendravimo ekonominį aspektą “išduoda” ne tik dėmesys, bet ir laikas. Facebook lango daugelis neuždaro kiaurą dieną. Kad ir ką veiktum, vis tiek esi priklausomas nuo to, kas vyksta ten ir ką sinchroniškai seki. Tai turėtų plėsti pasaulėvaizdį, gyvenimas galėtų darytis įdomesnis ir įvairiapusiškesnis. Nors Facebook nuolat balansuoja ant ribos tarp virtualybės ir realybės, vis dėlto net besaikis šios medijos naudojimas nebūtinai verčia susvetimėti su tikruoju pasauliu.

Kompiuterinių žaidimų poveikis yra visiškai kitoks. Kai kompiuteriniai žaidimai buvo sujungti su nauja komunikacijos platforma, teikiančia galimybę žaidžiant matyti vienam kitą ir kalbėtis, žaidėjų situacija pasikeitė iš esmės. Tai ypač pasakytina apie amžiaus grupę nuo penkiolikos iki trisdešimt penkerių metų – šie žmonės į naujas laisvalaikio leidimo ir komunikacijos formas investuoja ypač daug ir yra labai išlaidūs. Tai patys mokiausi žaidėjai, jeigu kalbėsime apie laiko biudžetą: maždaug 5-10 % interneto naudotojų praleidžia tinkle daugiau kaip 38 valandas per savaitę, ir tai tampa svarbia jų gyvensenos dalimi.19 Šie naudotojai užtikrina visame pasaulyje plintančios žaidimų rinkos pelningumą. Egzistuoja ne tik žaidimų dizainerių ir programinės įrangos gamintojų rinka, pastaruoju metu atsirado jau ir šalutinė rinka – elektroniniame aukcione (eBay) iš varžytynių pardavinėjami virtualūs objektai ir avatarai. Už laiką, kuris čia investuojamas, kai kada atlyginama ir tvirta valiuta, o tai skatina žaisti toliau. Taip kuriama nauja hierarchija, kai žmogus jau ne tiek žaidžia, kiek leidžia žaidimui vykti.

Jauni žmonės savo gyvenimo centru vis dažniau laiko virtualią erdvę. Pavyzdžiui, tas, kuris įsitraukia į kompiuterinį žaidimą Farm Ville, kur su naujais draugais galima įsteigti ūkį ir rūpintis jo išlaikymu, prisiima nemažai svarbių pareigų, – juk pasodintos bulvės sunyks, jei nebus nuolat prižiūrimos ir laiku nukasamos. Nepalyginamai turiningesnis yra kompiuterinis žaidimas World of Warcraft, iš tikrųjų “neturintis ribų”: jis beribis todėl, kad, pirma, pradėdamas jį žaisti naujokas užmezga kontaktą su visais žaidėjais, kurių šiuo metu yra jau 11 milijonų, antra, beribė ir jo trukmė. World of Warcraft paantraštė sako: “Tai ne žaidimas, o pasaulis.” Į jį galima įžengti nusipirkus programinę įrangą ir pasirašius žaidimo taisykles, tarp jų ir neapgaudinėjimo programą. Tačiau niekas nereglamentuoja, kaip pasitraukti iš žaidimo, priešingai nei tuose žaidimuose, kurie turi aiškų tikslą ir nedviprasmišką pabaigą. Todėl šis kompiuterinis žaidimas labiau primena religiją, sukonstruotą pagal neoplatonizmo kopėčių schemą, o žaidėjai – religinės sektos narius, kurie laiptelis po laiptelio kaupia žinias ir įgyja vis didesnę kompetenciją. Čia veikia sistema, skatinanti garbės troškimą, su matomais garbės ženklais, panašiai kaip masonų ložėse ar kokiame nors scientologų sambūryje. Taigi šis kompiuterinis žaidimas, neturintis “natūralios” pabaigos, koegzistuoja šalia realybės, negana to, jis pats tampa gyvenimu – nenutrūkstamas buvimas tinkle yra gyvensenos forma.

Nuolat didėja kol kas statistiškai neapibrėžta jaunuomenės dalis, kuri pasitraukia iš socialinio gyvenimo, meta mokyklą ir studijas tam, kad galėtų visiškai pasinerti į virtualybę. Kai kurie metų metais neiškiša nosies iš kambario. Pasitaiko ir tokių, kurie mirtinai išsekina savo organizmą, nes nieko nebegeria. Be paliovos “tobulindami” fiktyvią savo personą, arba avatarą, investuodami į jį savo fantaziją, laiką, jėgas ir išmonę, žaidėjai vis tvirčiau susieja save su virtualiąja plotme, kuri įsiurbia juos pamažu, bet užtikrintai. Gyvenimas tada persikelia į nuotykių kupiną interneto sukurtą antrinį pasaulį. Susibūrusios draugų grupės tampa savotiškomis šeimomis. Virtualiame gyvenime nesudėtinga susiorientuoti, ten nereikia priiminėti svarbių sprendimų kaip tikrovėje, – čia visos fizinės ir dvasinės jėgos tik tariamai panaudojamos gėrio labui. Savęs įtvirtinimo ir pripažinimo, žaidimų emocinės įtaigos ir žaidėjų bendramintiškumo fone nublanksta tikrieji tarpusavio santykiai ir draugystė: žaidėjai vis labiau atrofuojasi, kol nebelieka nei noro, nei jėgų grįžti atgal į čia ir dabar. Tada žaidimas nustoja buvęs žaidimu – jis tampa narkotiku, kuriuo svaiginamasi nepaliaujamai ir savo valia.

Apibendrinimas

Interneto plėtotė lėmė, kad mums prieinamos informacijos apimtys nepaprastai išaugo. Kiekvienas, kuris turi asmeninį kompiuterį ir yra prisijungęs prie vietinio bevielio tinklo, gali naudotis įvairiais enciklopediniais šaltiniais, ištisomis bibliotekomis ir archyvais. Iš paprasto informacijos šaltinio internetas vis labiau virsta komunikacijos priemone. Žmogaus poreikis bendrauti yra ne menkesnis už smalsumą ir norą būti informuotam, o skaitmeniniai socialiniai tinklai atvėrė naujas bendravimo galimybes. Dauguma žmonių yra itin komunikabilūs. Jie pasišovę dalytis su kitais savo patirtimi ir pomėgiais, pasirengę draugiškai paspausti kiekvieną ištiestą ranką. Interneto socialinių tinklų dalyviai turi galimybę bet kur ir bet kada susisiekti su artimos dvasios partneriais, išlieti jiems savo jausmus, keistis žiniomis ir nuomonėmis. Tokia vienatvės forma, kurią buvo galima paaiškinti tarpusavio supratimo ir bendravimo stoka, skaitmeninės eros laikais sparčiai nyksta, nes technologijų teikiamomis “susisaistymo” galimybėmis naudojasi vis daugiau žmonių. Sakoma, kad Online tinklų dalyviai nebeįsivaizduojami kitaip negu tarpvalstybiniu mastu. Šiais tinklais jau naudojasi daugiau kaip 734 milijonai žmonių.20 Vieną dalyką internetas atlieka kuo puikiausiai – įtraukia į tinklą, bet vien buvimas tinkle dar negarantuoja santykių kokybės, kurią reikia gerinti ir puoselėti kitais, papildomais būdais. Todėl apibūdinti naujosioms bendravimo internete formoms vis dažniau griebiamasi paradoksalių formuluočių, pavyzdžiui, “intymus svetimumas” ar “anoniminė draugystė”.

Be rašytinių komunikacijos formų, tokių kaip elektroninis paštas ir žiniatinkliai, vis svarbesnis vaidmuo tenka nežodiniams kontaktams. Naujosios interakcijos formos darosi vis žaismingesnės ir yra skirtos simpatijoms išreikšti, ieškoti bendraminčių, kontaktams atnaujinti. Kaip rodo žiniatinklis Web 2.0, komunikacijos medijų amžiuje ryškėja dvi tendencijos: neformalus dalyvavimas aptariant pasaulio problemas ir žaisminga asmeninė interakcija kaip naujas nekomercinis draugų visuomenės bendravimas. Tačiau nepamirškime, kad skaitmeninė komunikacija primeta ir naujas vienatvės formas. Sutinklinimas yra viso labo tik pagrindinė struktūrinė interneto operacija, susiejanti medijas ir leidžianti žmonėms dalytis žiniomis, nuotraukomis, vaizdajuostėmis ir žaidimais. Čia neturėtume išleisti iš akių, kad šis informacijos ir ženklų cirkuliavimas yra susijęs su dviem ekonominiais veiksniais – tai pinigai ir asmeninis laikas.

Vadinasi, skaitmeninį virtualaus pasaulio nelaikiškumą ir neribotas galimybes riboja baigtiniai ištekliai.

Įžvalgią kompleksišką analizę, kaip vienatvė sąveikauja su draugyste, aptikau viename JAV poetės Emily Dickinson eilėraštyje. Visą savo amžių gyvenusi griežtai atsiskyrėliškai, dešimtmečius nekėlusi kojos iš savo namų ir žemės valdos Amherste (Masačusetso valstija), prieš pusantro šimto metų iki buvo išrastas Web 2.0 ji rašė:

“Aš esu niekas! O kas esi tu? Gal irgi niekas? Tada mums lemta būti kartu!21

Būtina priminti, kad internetas anaiptol nėra pirmoji interaktyvi masinė medija. Jis tęsia tradiciją tų XIX a. laikraščių, kurie pamažu virto sensacijų besivaikančia spauda. Vienas istorikas ištyrinėjo, kad Viktorijos laikais laikraščių puslapius daugiausia užpildydavo patys skaitytojai. Šitą grįžtamąjį ryšį atspindi didelė skaitytojų laiškų skilčių apimtis -- taip perteikiama visuomenės nuomonė. -- Jonathan Rose, "Education, Literacy, and the Victorian Reader", in: Patrick Brantlinger et al. (Hrsg.), A Companion to the Victorian Novel, Oxford, 2002, p. 31.

Ši schema paremta pranešimu, kurį Jensas Schröteris (iš Zygeno) skaitė 2010-02-08 Konstanco universitete. Rašydama šį straipsnį aš nežymiai ją pakeičiau. Apie socialinius tinklus žr. Tim O'Reilly, "What is Web 2.0? Design Patterns and Business Models for the Next Generation of Software", in: International Journal of Digital Economics 65 (2007), p. 17-37.

Frank Schirrmacher, "Ist Google schuld?", FAZ, 2010-01-23, p. 12. Kiti šios aktualios viešos diskusijos apie tai, kaip internetas keičia žmones ir jų smegenis, dalyviai yra : Ben Macintyre, "Im Einbaum durchs Internet", FAZ, 2010-01-29, p. 31; Stephan Baker, "Das müssen wir wissen", FAZ, 2010-02-06, p. 31; Jaron Lenier, "Der digitale Maoismus ist zu Ende", FAZ, 2010-01-16, p. 33 ir Sascha Lobo, "Frank Schirrmacher und der Kulturpessimismus. Eine Gegenrede", Spiegel online, 2010-12-01. Knygą, kuria užsimojo sukelti diskusijas, Schirrmacheris pavadino taip: Payback. Warum wir im Informationszeitalter gezwungen sind zu tun, was wir nicht tun wollen, und wie wir die Kontrolle über unser Denken zurückgewinnen, München, 2009.

Kitaip sakant, Web 2.0 -- tai nauja žiniatinklio "generacija", čia sukurti ir įdiegti kitokie naudojimosi tinklu būdai. Ypač svarbu, kad yra daug interaktyvaus dalyvavimo elementų, esmingai pakeitusių bendravimo formas. Tačiau lemiamas šio konstrukto bruožas yra nauja masiniam dalyvavimui tinkama architektonika.

Malinda Carpenter, Katherine Nagell und Michael Tomasello, Social cognition, joint attention, and communicative competence from 9 to 15 months of age, Chicago, 1998.

Michael Tomasello, Origins of Human Communication, Cambridge, 2008, p. 68; plg. taip pat Joshua Rifkin, Die empatische Zivilisation. Wege zu einem globalen Bewusstsein. Frankfurt am Main, 2010.

("There will be time, there will be time to prepare a face to meet the faces that you meet.") -- T. S. Eliot, "The Love Song of J. Alfred Prufrock", in: Selected Poems, 2. Aufl., London, 1963, p. 11-17.

Šio komunikacijos tinklo siūloma draugystė vis dėlto nėra tokia turininga ir temperamentinga. MySpace erdvėje, jei nesi nusistatęs kitaip, tai su Tomu Andersonu, MySpace įkūrėju, būsi iškart supažindintas. Jis turi 12 milijonų fanų. Palyginkime: prezidentas Barackas Obama turi 2 milijonus draugų.

Alard von Kittlitz, "Der Traum von einem idealen Leben", in: FAZ 2010-08-06, p. 33. Pagrindinė interakcijos funkcija yra grįžtamasis ryšys ir kartu medžiaga, iš kurios nulipdoma kiekviena socialinė tapatybės konstrukcija. Todėl nepritariu cituojamo straipsnio kritiniam požiūriui, kad Facebook profiliai apskritai yra pagražintos, valdomos ir "žaislinės " konstrukcijos.

Šie lozunginiai žodžiai nukreipti prieš VFR buvusį vidaus reikalų ministrą (iki 2009), dabar finansų ministrą Wolfgangą Schäuble ir šeimos, senjorų, moterų ir jaunimo reikalų ministrę Ursulą von der Leyen, kurie siūlė indeksuoti ir uždaryti kai kuriuos interneto puslapius. Plg. apie tai: Constanze Kurz, "Farce 2.0", in: FAZ 2010-03-19, p. 33, kur aptariami argumentai, kodėl siūlyta uždaryti minėtus interneto puslapius.

Plg. Aleida Assmann und Corinna Assmann, "Neda -- the creation of a global image", in: Aleida Assmann und Sebastian Conrad (Hrsg.), Memory in a Global Age, New York, 2010, p. 225-242.

Evgeny Morozow, "Vorsicht, Freund hört mit!", in: FAZ 2010-03-18, p. 29. Šio autoriaus knyga apie demokratiją ir internetą The Dark Side of Internet Freedom pasirodė 2011 m. sausį.

Kibernetikos psichologai, tyrę šį fenomeną, aprašė jį kaip skaitmeninį atpalaidavimo efektą (online disinhibition effect). J. Suler, "The online disinhibition effect", in: Cyberpsychology and behavior: the impact of the Internet, multimedia and virtual reality on behavior and society, 7/3 (2004), p. 321-326.

Šį darnų vaizdą, deja, drumsčia viena susirūpinimą kelianti išimtis. Turima galvoje Vokietijos mokyklose neseniai tarsi epidemija ėmusi plisti praktika, kuriai pradžią davė Facebook variantas Schüler-VZ, vadinamas Cyber-Mobbing (arba Cyber-Bullying). Šią komunikacijos platformą naudojančios moksleivių grupės pasitelkia tam tikras strategijas, kad klasės draugą ar draugę išmestų iš kolektyvo. To priežastis dažnai būna itin naivi: pakanka, pavyzdžiui, apsiauti ne tokiais bateliais, ir iš anksto suprogramuotas mechanizmas paleidžiamas veikti. Pasirinktoji "auka" kankinama įvairiai: begėdiškai klastojamas asmeninis profilis, viešinamos orumą žeminančios nuotraukos, masiškai rašomos žinutės su įžeidimais. Šiuo išimtiniu atveju internetinės draugystės modelis naudojamas žmogui niekinti, jo tapatybei naikinti. Tuo žaidimu, į kurį įsitraukia vis jaunesnių klasių moksleiviai, kuriama virtuali hierarchija, o ją lydi neapykanta persunktas bendravimas, paaugliams pažįstamas iš medijų ir filmų apie gangsterius. Ši akivaizdžiai vokiška Cyber-Mobing'o tema buvo aptarta Vokietijos radijo 2010-05-29 laidoje, kurioje diskutavo mokytojai, moksleivių tėvai ir psichologijos daktarė Katherina Katzer iš Kelno. VFR mokyklose šis fenomenas laikomas veikiau aukos problema, kai nemalonę užsitraukęs moksleivis priverčiamas keisti mokyklą, o JAV mokyklose yra priešingai: (kartotinis) bullying'as yra nusižengimo įrodymas, dėl kurio moksleivis dažniausiai šalinamas iš mokyklos.

Dan Fletcher, "Frends without Borders", in: Time, 2010 05 31, p. 18-25; citata iš p. 22.

Cit. veik.; taip pat Friederike Haupt, "Bringe alle deine Freunde zu uns", in: FAZ, 2010-04-27, p. 33.

Asmens duomenų apsaugos problema, kurios čia neliečiame, šiuo metu yra diskusijų apie Facebook dėmesio centre. Plg.: Friederike Haupt, "Facebook wei? alles über uns", in: FAZ, 2010-02-09, p. 33; t. p. aut., "Sag mir, wo du stehst und wohin du gehst", in: FAZ, 2010-03-20, p. 42. Šioje diskusijoje analizuojama, ką mums už nugaros internetas išdarinėja su mumis, vos prikišame prie jo nagus. O kai interneto naudotojai pasidomi šiomis svarbiomis buvimo komunikacijos erdvėje sąlygomis, juos bandoma nuraminti, esą jau seniai kuriami privačios ir pakopinės viešosios komunikacijos internete apsaugos filtrai. Tokiu laikytinas Thorsteno Strufe's kuriamas decentralizuotas tinklas Safebook. Išsamiau apie tai žr. Friederike Haupt, "Das Private soll wieder privat werden", in: FAZ, 2010-03-02.

Panašios nuomonės laikosi ir Danas Fletcheris, "Frendship without Borders", in: Time, 2010-05-31, p. 18-25. Tačiau internetas pamažu tampa vieta, kur galima gauti patarimų svarbiais sveikatos klausimais. Iš Jacobo Lahro studijos Mentalinė sveikata ir internetas (fakultatyviai pasirinktos temos Freiburgo universitete 1009-2010 m. žiemos semestre tyrimo duomenys) matyti, kad sveikatos problemos plačiai aptarinėjamos internete, tuo pagrindu užsimezga žiniatinklinė draugystė, susiburia suinteresuotų žmonių grupės. Į temas, kurioms aptarti nerandama partnerių tarp draugų, tinkle mielai atsiliepia panašią patirtį turintys žmonės. Kaip tik ligų atvejais išryškėja, kad internetas gali tapti svarbia "greitos ir lengvai prieinamos pagalbos sau rūšimi" (Mentale Gesundheit und das Internet, p. 8). Būdamas virtualiai susisaistęs su tais, kurių patirtis tokia pat arba labai panaši, žmogus nesijaučia paliktas vienas su savo problema.

V. Murali und S. George, "Lost online: an overwiew of internet addiction", in: Advances in Psychiatric Treatment 13,1 (2007), p. 24-30; M. Show and D. W. Black, "Internet addiction: definition, assessment, epidemiology and clinical treatment", in: CNS drugs 22/5 (2008), p. 227-235.

Bernd Graff, "Der entblö?te Mensch", in: Süddeutsche Zeitung, 2009 m. rugpjūčio 18/19, p. 4.

Emily Dickinson, "I'm nobody", in: Thomas H. Johnson (Hrsg.), Selected Poems, Boston, 1960, p. 33.

Published 3 October 2011
Original in German
Translated by Alfonsas Tekorius
First published by Mittelweg 36 1/2011 (German version); 2000 5/2011 (Hungarian version); Kulturos barai 9/2011 (Lithuanian version)

Contributed by Kulturos barai © Aleida Assmann / Kulturos barai / Eurozine

PDF/PRINT

Read in: HU / LT

Published in

Share article

Newsletter

Subscribe to know what’s worth thinking about.

Discussion