Sammanfattning för Arena 6/2008
Prolog: Vem vågar? – Håkan A Bengtsson
Svenska liberaler beskyller ekonomiutbildningarna för sin blinda egen tilltro till kapitalismen. De som kritiserar avregleringar definieras som "globaliseringsmotståndare". Men konfliktytorna i ekonomin består.
Utspel: Börja förstatliga – Ali Esbati
Ali Esbati anser att det är möjligt att ändra ekonomiska politiken i krisens spår.
Utspel: Ärvd tysk skuld – Katarina von Arndt
Katarina von Arndt berättar om den tredje generationen och om skuld går att ärva.
Intervju: Vänsters röst från USA – Devrim Mavi
Hemmapappa, före detta politiker, nybliven författare. Arena träffade vänsterpartisten och EU-motståndaren Jonas Sjöstedt i New York för att prata om ekonomiska krisen - kanske vänstern sista chans, och hur det ligger till med vänsterpartiet.
Är allt postmodernismens fel? – Anders Burman, Sara Edenheim, Lars Mikael Raattamaa
Postmodernismen anklagas både från vänster och höger för att förstört och relativiserat vänsterkampen, feminismen, de goda värdena och till och med välfärdssamhället. Tre skribenter tar et nytt grepp om postmodernismen. Anders Burman, Sara Edenheim och Lars Mikael Raattamaa skriver om politiska drömmar och bångstyriga idéer som leder till modernitet.
Bokslut Bush – Jesper Bengtsson
George W Bush ville permanenta nykonservatismen som amerikansk ideologi. I stället går han till historien som den mest misslyckade presidenten i USA skriver Jesper Bengtsson.
Bordell som skydd – Linn Johansson och Gabrielle Jönsson
När prostitution legaliserades i Bangladesh underlättas de sexarbetande kvinnornas liv. Men enorm fattigdom och kidnappningar lämnar inte utrymme till fritt val.
Den stora inspärrningen – Mattias Hagberg
De som inte platsar kriminaliseras och medikaliseras i Sverige. Fängelserna byggs ut, särskolan fördubblas och Samhall har blivit landets största arbetsgivare.
Published 2008-12-15
Original in Swedish
Contributed by Arena
© Arena
© Eurozine












